Haradinaj: Duhet të arrestohen Presidenti dhe Kryeministri serb

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj deklaron se Kosova duhet të ketë reciprocitet me Serbinë për fletë arrestet, ndërsa e akuzon se po ndikon në zvarritjen e procesit ndaj tij në Francë.

“Duhet me përdorur praktiken e reciprocitetit që e ka përdorur Kroacia. Ata fletë arreste edhe ne fletë arreste.

Vuçiç, Nikoliç dhe Daçiç janë të kualifikuar për fletë arreste. I plotësojnë krejt kriteret e ligjet me qenë në fletë arrest të Kosovës.

Janë pjesë e përbashkët e organizatës kriminale, e ka vërtetuar edhe Haga që i ka dënuar njerëzit atje” deklaroi ai Haradinaj për RTV21.

Haradinaj ndodhet në liri me kusht në Francë pas ndalimit në bazë të urdhër arrestit të Serbisë që e akuzon për krime lufte.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Serbia s`mund ti anulojë vendimet e Qeverisë së Kosovës

Qeveria e Serbisë nuk ka mundësi që të anulojë asnjë vendim të ...