Mediat greke: Ja cfarë ndodhi me bombën e Luftës së Dytë Botërore

Kliko per me shume info

Mbi 70 mijë grekë u evakuuan të dielën nga shtëpitë e tyre në Selanik, që t’u jepnin mundësi ekspertëve të çaktivizonin një bombë të Luftës së Dytë Botërore.

Bomba që përmbante 250 kilogramë eksplozivë, u zbulua pesë metra nën tokë, ndërsa bëheshin gërmime pune në një stacion gazi, javën e kaluar. Policia shkoi shtëpi më shtëpi që t’u kujtonte banoreve në një rreze prej dy kilometrash që të dilnin nga shtëpitë e tyre.

Kliko per me shume info

Refugjatë dhe imigrantë, të vendosur në një fabrikë të braktisur pranë vendit ku u çaktivizua bomba, u evakuuan dhe u dërguan për një vizitë në një muze në Selanik. Ushtria arriti ta çaktivizonte dhe ta zhvendoste me sukses bombën, shkruan Zëri i Amerikës.

Media greke thotë se bomba ishte lëshuar hedhur nga një avion britanik gjatë goditjeve ajrore ndaj stacionit hekurudhor dhe portit të qytetit në vitin 1943.

Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here