Ja fajtori më i madh për kilet e tepërta që merrni

Një problem në trupin e njeriut janë kilet e tepërta. Por, kuhs është fajtori?
Sipas disa studimeve, njerëzit kishin raportuar konsumimin e 99 më shumë kalorive në ditët ku kishin ngrënë sandviçë sesa në ditët kur kishin ngrënë ushqime tjera.
Dhe, përderisa 100 kalori në ditë mund të mos duken shumë, ajo mund të përkthehet në fitimin e thuajse një kilogrami për një periudhë një mujore, thotë bashkautori i studimit, Ruopeng An.
Prandaj, çfarë është gjëja rreth sandviçëve që po ju bën të fitoni më shumë kalori?
Një ndër këto arsye mund të jetë se nuk e hamë atë të shëndetshëm, por vendosim ekstra djatht, dy lugë gjelle majonez dhe kësisoj veçse i keni shtuar 300 kalori në shujtë.
Veç kësaj, kur hani sandviçë, keni tendenca t’i shtoni edhe diçka: E, çfarë shkon më mirë me një sandviç sesa patatet e fërguara apo çipsat?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.