E dëbuan pas akuzave të rënda, krimineli shqiptar bëhet pronar lavazhi në Angli

Një vrasës shqiptar, është rikthyer sërish në Angli pas dëbimit vite më parë, dhe është pronar i një lavazhi në Leicester.
Sipas Daily Mail, bëhet fjalë për shtetasin Selami Çokaj, 43 vjeç.
Personi në fjalë në vitin 2009 u dëbua nga Britania pasi zyrtarët zbuluan se ishte arratisur nga një burg në Shqipëri, ku dhe ishte i dënuar për një vrasje me thikë në vitin 1994, por kishte arritur të arratisej pas vetëm 3 vitesh kryerje dënim.

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Ben Blushi dhe Aleksandër Frangaj, mbi një orë në zyrën e Edi Ramës

Ai është kthyer sërish në Angli duke jetuar me familjen e tij në Leicestershire, ku dhe drejton një firmë lavazhi, madje në mënyrë të pabesueshme jeton me emrin e tij të vërtetë, edhe pse është i njohur nga autoritetet.

Kliko per me shume info

Është ende e paqartë se si Çokaj arriti të kalojë forcat kufitare, pasi të ndaluarit me shumë se 4 vite burg e kanë të ndaluar të futen në Mbretërinë e Bashkuar, pasi ai ishte pjesë e listët së më të kërkuarve të Interpolit.

LEXO EDHE:  Kapet furgoni me drogë në Fier, 6 persona përfundojnë në polici

Çokaj u arrestua dy herë, por më vonë u lirua me kusht nga gjyqtarët. Ai kërkoi azil, gjë që iu refuzua nga Gjykata e Lartë dhe në vitin 2009 e kthyen për Shqipëri.

Në Angli hyri në vitin 1997, duke u hequr si refugjat nga Kosova, nën emrin Valton Gashi dhe tashmë jeton si biznesmen i një lavazhi

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here