BBC: Shpallet gjendje e jashtëzakonshme, karkalecat do sjellin murtajën

“BBC”, shkruan se qeveria boliviane ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në një zonë të gjerë bujqësore të prekur nga karkalecat që sjellin murtajën.

Presidenti Evo Morales ka njoftuar një plan emergjence, që përfshin 700,000 $ fonde shtesë për shfarosjen e tufës së karkalecave që janë shfaqur në afërsi të qytetit lindor të Santa Cruzit, ku prodhohet shumica e ushqimeve dhe mishit të Bolivisë.

Sipas gjigantit mediatik, karkalecat janë përhapur me shpejtësi dhe kanë shkatërruar kullotën dhe fushat e misrit.

Autoritetet vlerësojnë më shumë se 1000 hektarë tokë bujqësore të shkatërruar nga karkalecat.

Qeveria thotë se shfarosja duhet të fillojë menjëherë.

“Do të krijojmë një rrjet të 500 metra të rreth zonës së prekur dhe do i shfarosim, duke punuar së bashku me autoritetet lokale,” tha Sekretari i Bujqësisë të Bolivisë, Mauricio Ordonez.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

E rëndë, shkrumbohet nga flakët stadiumi i klubit të njohur të futbollit

Një ditë më parë, stadium i klubit të njohur kinez Shanghai Shenhua ...