Mediat greke: Balili po shkakton krizë politike në Shqipëri

Çështja e Klemend Balilit, i njohur ndryshe si “Eskobari i Ballkanit”, ka provokuar krizë politike në Shqipëri. Konsiderohet si koka e rrjetit ndërevropian të narkotrafikut dhe prej muaj i ka shpëtuar kapjes nga autoritetet.
Ditën e hënë Ministri i Drejtësisë i Shqipërisë Ylli Manjani bëri një deklaratë për lidhje të policisë shqiptare me 46-vjeçarin. Për të njëjtën çështje, Presidenti Bujar Nishani do të mbledhë dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Të dhënat për përfshirjen e mundshme të 46-vjeçarit në rrjetin e hashashit nga Shqipëria në Europën Qendrore e Perëndimore me maune dolën nga kërkimi i Policisë së Antidrogës së Athinës. Kërkimi misterioz shumëmujor i koduar me emrin “Ngjitje”  dhe faza e parë e tij përfundoi majin e kaluar me kapjen në Zakintho të shtetasve grekë e shqipëtarë të cilët kishin për qëllim eksportimin e 650 kg hashash nga Shqipëria në Norvegji brenda mauneve me portokalle.

LEXO EDHE:  E rëndë në Gjirokastër, 59-vjecari gjendet i vetëvrarë, cfarë po fsheh policia?!

Si kryetarë të rrjetit ndërevropian  policia greke kishte përshkruar dy shtetas shqiptarë. I pari, i cili ishte përgjegjës për shpërndarjen e ngarkesa me hashash ishte banues në Belgjikë dhe pronar i kompanisë së transportit në zonën Zaventem. Kapja u bë para disa muajsh nga Policia Belge. I dyti ishte Klement Balili i cili vazhdon  t’i shpëtojë arrestimit  dhe në skedarët e Policisë greke ka emrin e koduar “Kelly”. 46-vjeçari mbante postin e drejtorit të Transporteve  në Sarandë dhe sipas shtypit shqiptar kishte themele të forta me qeverinë socialiste në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Detaje nga ngjarja në Kamëz/ Kush është pronari që vdiq dhe gruaja që u plagos
Kliko per me shume info

Ilir Meta pas kthimit të tij nga SHBA për betimin e Presidentit Donald Trump, tha se Ndihmëssekretari i Departamentit të Shtetit Amerikan kishte ngritur fuqishëm çështjen e arrestimit të Klement Balilit Si shenjë “pajtimi” është vendosur të thirret nesër Këshillit të Lartë Kombëtar të Sigurisë dhe shpërblimi për 46-vjeçarin është 5 milionë lekë përkatësisht 40.000 euro. Në të njëjtën kohë, kërkimet e policisë shqiptare për arrestimin e tij janë të vazhdueshme që nga e shtuna. Ato janë përqendruar në rrethin e Gjirokastrës, ku kërkimet janë bërë në më shumë se dhjetë shtëpi, dhe u pyetën të afërmit e 46-vjeçarit, mes tyre, gruaja e tij dhe djali 16-vjeçar, si dhe vëllai i tij. Ky i  fundit, megjithatë, në deklaratat publike  la të kuptohet se i akuzuari për tregti narkotikësh i  vëllai është në Greqi. /vizion+

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here