Ambasadori Lu akuza të rënda Prokurorit të Përgjithshëm, Llalla takim urgjent me Nishanin

6
Kliko per me shume info

 Pas deklaratave publike të ambasadorit të SHBA-ve, Donald Lu, duke akuzuar Adriatik Llalla se ishte kundër reformës në drejtësi, gjendja është tensionuar.  Për këtë, kryeprokurori është nisur me urgjencë drejt Presidencës.

Takimi me kreun e Shtetit vjen në një kohë kur Llalla i ka dërguar një letër publike Nishanit dhe kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta në lidhje me refuzimin e vizës amerikane për të dhe disa prokurorë, që sipas tij është i paprecedent.
Ditën e sotme, Donald Lu sulmoi hapur prokurorin Adriatik Llalla se ka qenë kundër reformës në drejtësi. Me një mesazh të qartë, Lu pohoi se gjatë procedurës së hedhjes së shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED) Llalla solli vetëm 3 propozime, duke dhunuar sipas tij Kushtetutën, në një kohë kur duhet të sillte një listë me disa emra, të cilët më pas do të përzgjidheshin.

Kliko per me shume info

I ashpër ishte dhe reagimi i Prokurorit të Përgjithshëm, në lidhje me këto akuzat, duke i ka cilësuar aspak diplomatike sulmet e Donald Lu, si dhe të përsëritura. Sipas Llallës, ambasadori ka bërë shantazhe dhe presione ndaj këtij institucioni.

Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
SHARE

1 COMMENT

  1. ky sorosjani kinez,nipi i mao ce dunit eshtenje lavire endyre i korruptuar dhe i perzier ne afera te dyshimta me ramen.kjo specie duhet zhdukur sa me pare

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here