Nuk do t’i besoni aftësitë kuruese të helmit të Kobrës

Mjekët popullorë kanë zbuluar aftësinë kuruese të helmit të Kobrës. Kobra e llojit “java”, thuhet se është ilac. Disa mjekë popullorë gjakun e gjarprit e përziejnë me bimë të tjera. Ata përgatisin edhe kremra dhe tableta të përgatitura me gjakun e kobrës.
Madje edhe mishi i tyre i përgatitur me hudhër, limon dhe spec, sipas mjekëve popullorë, ofron veti të shumta shëruese. Shurupi që përgatitet nga gjaku është i mirë kundër alergjive, ofron forcë dhe e forcon metabolizmin. Po ashtu, përdoret edhe për kujdes ndaj lëkurës, por edhe si afrodiziak. Me shurupin “Mba Anisa’ shërohen alergjitë dhe reaksionet e ndryshme alergjike.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Njihuni me disa fakte interesante për gazrat

Disa fakte interesante për gazrat janë publikuar së fundmi. Një studim i ...