Votimi elektronik, pas debateve opozita braktis Komisionin e Reformës

Opozita braktisi Komisionin per Reformen Zgjedhore, pas debateve ne lidhje me votimin elektronik. Gjatë mbledhjes së komisionit të posaçëm parlamentar për reformën zgjedhore, palët e ndryshme politike, diskutuan mbi mënyrën se si mund të aplikohet votimi elektronik.

Perfaqesuesit e Partise Demokratike dhe opozites, kërkuan ekspertizë nga ekspertët e IT-ve, por për kreun e grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, ekspertiza është e gatshme, ajo e vitit 2012.

Ai tha se duhet ekspertizë ndërkombëtare pasi Shqipëria nuk ka ekspertët të posaçëm në fushën e zgjedhjeve dhe modelet thjesht adaptohen.

Pas debateve mbi mënyrën se si do të procedohet për votimin elektronik, deputetët e opozitës kanë braktisur mbledhjen e komisionit të reformës zgjedhore.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Hetimi i CEZ, Balla: Kush e lejoi të kalonte në kufi Nue Kalajn me makina të paregjistruara?

Deputeti i PS, Taulant Balla, kryetar i komisionit hetimor per CEZ, ka ...