Vjen lajmi që të gjithë prisnim, ja kur do të rriten temperaturat

Kjo fundjavë do të jetë më e ftohta deri më tani, por pas saj nisin rritjet e temperaturave në të gjithë vendin.

Sipas meteorologes Lajda Porja, veriu i Shqipërisë do të mbetet i kërcënuar nga ngricat, pasi temperaturat do jenë në -8 gradë celsius.

Kliko per me shume info

Këto janë vlerat normale të dimrit në veri dhe verilindje të vendit. Më e normalizuar do të jetë temperatura edhe në pjesën tjetër të Shqipërisë.

LEXO EDHE:  I shpërtheu tritoli në banesë, mësohet detaji nga e shkuara e drejtorit të burgut

Për të gjithë ata që iu trembën uljeve të temperaturave deri në -20 gradë celsius, Porja tregon se kryeqyteti nuk e kaloi vlerën -6 gradë celsius.

Në verilindje të vendit termometri shënoi – 16 gradë, ndërsa në juglindje -10 deri -13 gradë celsius. Nga zonat bregdetare Velipoja dhe Lezha ishin më të ftohtat me -3 deri në -4 gradë celsius.

LEXO EDHE:  Berat, shkojnë të vjedhin naftën e gazsjellësit, roja plagos me çifte një autor

Zonat verilindore kanë patur edhe reshjet më të dendura të dëborës, 20 deri 30 cm në qytet dhe 40 deri 50 cm në fshat.

E hëna sjell rritje te lehta te temperaturave, rritje që bëhet e ndjeshme mesditën e së mërkurës. Reshjet rikthehen në zonat malore, kryesisht në zonat lindore në datat 10-11 janar, por në sasi të pakta.klan

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here