Pesë ushqimet që rrisin imunitetin në dimër

Frutat dhe perimet e freskëta janë më pak në dispozicion gjatë dimrit, prandaj ndonjëherë duhet të jemi kreativ në sigurimin e trupit me vitamina, minerale dhe materiet e tjera ushqyesve.

Përveç frutave agrume, në forcimin e sistemit imunitar mund të shërbejnë edhe këto ushqime dhe pije.

Kliko per me shume info

Kefiri

Ky produkt i qumështit të fermentuar përmban oligosaharide, një lloj i karbohidrateve komplekse që ushqejnë bakteret e dobishme në stomak dhe forcojnë imunitetin. Kefirin mbajeni në një vend të ftohtë, sepse kulturat active janë të ndjeshme ndaj temperaturave të larta.

LEXO EDHE:  Personat që vuajnë nga këto sëmundje nuk duhet të hanë qepë

Lakra turshi

Lakra turshi është një nga burimet kryesore të vitaminës C në kohën e dimrit. Duke pasur parasysh që bëhet gjatë procesit të fermentimit, është plot me baktere të shëndetshme që mbajnë shëndetin e stomakut dhe mbrojnë trupin nga sëmundjet.

Artiçoka

Artiçokat janë zëvendësim i shkëlqyeshëm për probiotikët. Ato përmbajnë substanca ushqyese të patretshme që i ushqejnë bakteret e dobishme në traktin digjestiv dhe forcojnë shëndetin e mirë të organizmit.

LEXO EDHE:  Ja si të ulni tensionin e lartë pa marrë ilaçe

Bananet

Bananet janë një burim i shkëlqyer i kaliumit dhe magnezit. Këto minerale janë jashtëzakonisht të rëndësishme për organizmin në një gjendje stresi, dërmimi dhe lodhje, dhe prandaj janë aleatë të shkëlqyer në forcimin e sistemit imunitar gjatë dimrit.

Çaji nga kombuha

Çaji nga këpurdhat që janë të pasura me vitamina B, jep energjinë shumë të nevojshme në muajt e dimrit, dhe është një alternativë e shkëlqyer e pijeve të gazuara. Mbani në mend që pirja e këtij lëngu të moderuar acidik nuk rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e lukthit, sepse mund të irritojë mukozën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here