Urdhri i Trump/ A do të largohet Donald Lu? Ja e vërteta

Ambasadorët e SHBA-së në vendet e Ballkanit, të cilët janë emëruar nga Senati amerikan në fund të vitit 2014 dhe kanë marrë postet në fillim të 2015 nuk do të largohen.

Agjencia “European Western Balkans” shkruan se pjesë e kësaj liste është edhe ambasadori në Tiranë, Donald Lu.

Në detyrë mbeten po ashtu ambasadorja e SHBA-ve në Kroaci Julieta Valls Noyes, në Kosovë Greg Delawie, në Maqedoni Jess Baily L., në Mal të Zi Margaret Ann Uyehara, si dhe në Serbi Kyle Scott Randolph. Në dhjetor të 2016 mediat amerikane raportuan se shefi i ri i Shtëpisë së Bardhë kishte lëshuar urdhër që ambasadorët e caktuar nga administrata Obama të linin detyrën. Por me sa duket ky urdhër nuk do të prekë vendet e Ballkanit Perëndimor.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Reagimi/ “Rama nxjerr Prengën nga dritarja për ta futur në Parlament nga dera”

Armando Prenga ka dorëzuar sot mandatin e tij të deputetit. Lidhur me ...