Presidenti i KE, Tusk: Tramp kërcënim për Evropën ashtu si Rusia…!

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk tha sot se presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump u bashkua me Rusinë, Kinën dhe islamin radikal si një nga kërcënimet për Evropën.

Ai i bëri thirrje evropianëve që të rrinë me njëri-tjetrin për të shmangur dominimin e tre fuqive të tjera kontinentale, raporton Reuters.

Në një letër dërguar udhëheqësve të shteteve anëtare të BE përpara një samiti mbi të ardhmen e Bashkimit pas largimit të Britanisë, të cilin e kryeson ai të premten në Maltë, ish-kryeministri konservator polak tha se politika tregtare e Trump i ofron BE-së një shans dhe ajo duhet të bëjë më shumë tani për marrëveshje të tregtisë së lirë.USK

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Pas sulmit, alarmi për bombë pranë Parlamentit trondit Londrën

Vetem pak ore pas ngjarjes ku policia britanike hapi zjarr dhe vrau ...