Turqia arreston 18 persona lidhur me sulmin në Izmir

Ministria e Drejtësisë në Turqi tha se autoritetet kanë ndalur 18 persona që kanë të bëjnë me sulmin në Izmir. Sulmi la të vdekur një polic dhe një punonjës të gjykatës.

Ministri i Drejtësisë Bekir Bozdag, shpalosi detaje nga hetimet në ceremoninë e varrimit të policit të vrarë në sulmin me bombë, për të cilin autoritetet deklaruan se ishte kryer nga militantët kurdë.

LEXO EDHE:  Shmanget "lufta" tregtare me SHBA-në, BE "merr frymë" lirisht
Kliko per me shume info

Asnjë organizatë nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmim. Kurdët kanë kryer disa sulme kundër forcave turke në vitin e fundit.

Po ashtu edhe Shteti Islamik ka kryer disa sulme vdekjeprurëse në Turqi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here