Temperaturat ekstreme në Europë, shkon në 60 numri i viktimave

Moti i keq me temperatura ekstreme në Europë u ka marrë jetën më shumë se 60 personave. Viktimat mësohet të jenë të pastrehë dhe të moshuarë.
Për këtë arsye autoritetet e të gjitha shteteve evropiane u kanë bërë thirrje, sidomos personave të pastrehë, që të shkojnë në mjediset e strehimit dhe shkollat lokale për të mbrojtur jetën e tyre.
Deri më tani në Poloni është shënuar numri më i mdh i viktimave me njëzet të tillë.
Njëmbëdhjetë persona kanë humbur jetën në Stamboll, dy në Serbi, tre në Maqedoni, tre në Bullgari dhe pesë në Shqipëri.
Shtetet e tjera ku janë shënuar viktima janë Republika Ceke, Ukraina dhe Italia.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Ngarkesa 1.4 ton kokainë “Leo Messi” kapet në Peru

Lionel Messi nuk është më vetëm një emër, e aq më pak ...