Temperaturat -47 gradë në Finlandë, viktima në Poloni e Ukrainë

Europa është pushtuar nga acari dhe dëbora.  Nata ishte e ftohtë me pothuajse -42 gradë në rajonin finlandez Lapland në afërsi të kufirit me Suedinë.

Në veri të Suedisë temperatura më e ulët ka shkuar në -41.
Vetëm gjatë 24 orëve të fundit në Poloni kanë humbur jetën tre persona si pasojë e temperaturave të ndërkaq 46 persona kanë ndërruar jetë që nga nëntori, sipas Qendrës për Siguri në qeverinë polake.

LEXO EDHE:  Tërmeti i fuqishëm trondit ishullin grek ku banojnë shumë shqiptarë
Kliko per me shume info

Në verilindje të Gjermanisë, stuhia e dimrit shkaktoi përmbytjet më të mëdha në dekadën e fundit. Qytetet përgjatë bregdetit të Detit Baltik në afërsi të kufirit me Poloninë, u përmbytën dhe dëmi është i madh.

Zyrtarët ukrainas kanë deklaruar se katër njerëz kanë vdekur nga të ftohtit në rajonin Lviv pranë kufirit me Poloninë, raporton AP.

LEXO EDHE:  VIDEO/ Momente të frikshme kur gazetari vritet ‘live’ në televizion

Dimri ka shkaktuar probleme të mëdha në Bullgari, Rumani, Shqipëri, por edhe në Shtetet e Bashkuara. /albeu.com/

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here