Temperaturat -47 gradë në Finlandë, viktima në Poloni e Ukrainë

Europa është pushtuar nga acari dhe dëbora.  Nata ishte e ftohtë me pothuajse -42 gradë në rajonin finlandez Lapland në afërsi të kufirit me Suedinë.

Në veri të Suedisë temperatura më e ulët ka shkuar në -41.
Vetëm gjatë 24 orëve të fundit në Poloni kanë humbur jetën tre persona si pasojë e temperaturave të ndërkaq 46 persona kanë ndërruar jetë që nga nëntori, sipas Qendrës për Siguri në qeverinë polake.

Kliko per me shume info

Në verilindje të Gjermanisë, stuhia e dimrit shkaktoi përmbytjet më të mëdha në dekadën e fundit. Qytetet përgjatë bregdetit të Detit Baltik në afërsi të kufirit me Poloninë, u përmbytën dhe dëmi është i madh.

Zyrtarët ukrainas kanë deklaruar se katër njerëz kanë vdekur nga të ftohtit në rajonin Lviv pranë kufirit me Poloninë, raporton AP.

Dimri ka shkaktuar probleme të mëdha në Bullgari, Rumani, Shqipëri, por edhe në Shtetet e Bashkuara. /albeu.com/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here