Sulmi në Izmir, terroristët kishin në plan një “masakër mizore”

Turqia është tronditur sot nga një makinë bombë që shpërtheu para ndërtesës së një gjykate. Ngjarja ndodhi në Izmir dhe nga shpërthimi mbetën të vdekur dy persona, e ndërkohë njoftohet se disa persona kanë mbetur të plagosur.

Pas shpërthimit, 3 terroristët janë përleshur me armë edhe me policinë. Nga kjo përplasje mbetën të vdekur 2 terroristë, ndërsa i treti ka mundur të largohet.

Kliko per me shume info

Në lidhje me ngjarjen në fjalë ka reaguar edhe kreu i Bashkisë së Izmirit, Erol Ayyildiz, i cili thotë se pas sulmit me bombë qëndron Partia Kurde e Punëtorëve. Ai deklaroi se ky përfundim vjen nga të dhënat e para mbi sulmi që solli katër viktima.

“Policia zbuloi një tjetër makinë bombë dhe e shpërtheu atë në mënyrë të kontrolluar”, tha Ayyildiz.

Nisur nga ky fakt por edhe zbulimi i armëve të gjetura në vendngjarje, zv.kryeministri i Turqisë, Veysi Kynak tha se sulmi ishte planifikuar të ishte më i madh.

“Nisur nga përgatitjet, armët, bombat dhe municionin e sekuestruar, kuptohet se ishte planifikuar një sulm më mizor”, tha Kaynak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.