Nga sulmi në motel pesë të vrarë, plagoset një ambasador

Zyrtarët afganë thonë se së paku pesë vetë janë vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, përfshirë guvernatorin provincial dhe ambasadorin e Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA), nga eksplodimi në një motel në provincën jugore Kandahar.

Një zëdhënës i qeverisjes lokale në këtë provincë tha se shpërthimi që ndodhi sot në orët e mbrëmjes, e ka goditur kompleksin ku guvernatori, Hamayoon Azizi, ishte në darkë me ambasadorin e Emirateve të Bashkuara Arabe në Kabul, të shoqëruar nga disa zyrtarë afganë dhe diplomatë nga Emiratet.

Zëdhënësi i qeverisjes provinciale, Samin Khpalwak, tha se guvernatori dhe ambasadori i Emirateve, i identifikuar si Juma Mohammed Abdullah al-Kaabi, janë plagosur.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Sulmi terrorist në Londër alarmon banorët, autori ende i paidentidikuar

Të paktën 5 persona bashkë dhe me agresorin humbën jetën në sulmin ...