Situatë alarmante, 16 mijë raste në javë paraqiten në urgjenca për gripin

Rreth 16 mijë raste paraqiten në javë shenjat e gripit. Ministria e Shëndetësisë tashmë ka dhënë alarmin se gripi ka intensitet shumë të lartë dhe ka kaluar pragun e epidemisë, ndërsa 10 persona janë në gjendje të rëndë.
Po ashtu, mbingarkesë ka pasur edhe në shërbimet e urgjencave, si në ato pediatrike, ashtu edhe në Spitalin Infektiv. Me qëllim kufizimin e mëtejshëm të përhapjes së gripit në vend, Ministria e Shëndetësisë ka urdhëruar mbylljen e çerdheve, kopshteve dhe shkollave të arsimit parauniveristar në datat 4, 5, 6 dhe 7 janar 2017.

LEXO EDHE:  Hetimet për zjarrin në fabrikën e riciklimit në Kashar

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, ka pohuar se këta pacientë janë shtruar në reanimacione dhe mendohet paraprakisht që gjendja e tyre të jetë e lidhur me gripin.

Kliko per me shume info

Aktualisht në vendin tonë qarkullon virusi AH3. Qendrat urbane, si Tirana dhe Fieri, kanë edhe përhapjen më të madhe. Por duhet thënë se virusi ka intensitet të lartë në të gjithë vendin.

LEXO EDHE:  Kreu i Omonia-s Leonidha Papa jep dorëheqjen!

Përhapja e tij në vendin tonë është ngritur si shqetësim edhe nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila e ka renditur Shqipërinë në hartën e vendeve me risk të lartë. Në të njëjtën situatë paraqitet edhe Finlanda, ku niveli i përhapjes së virusit është po ashtu i lartë. Sipas OBSH-së, në nivel të mesëm mësohet të jenë Italia, Gjermania, Franca, Kroacia, Rusia dhe Serbia.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here