Rreziku nga kanceri, Nutella hiqet nga supermarketet

Shumë supermarkete në Itali kanë hequr nga vitrinë çokokremin Nutella, pas paralajmërimeve nga Autoriteti Evropian i Standardeve të Ushqimit se vaji i palmës që përdoret në këtë produkte mund të shkaktojë kancer.

Vaji i palmës përdoret dhe në shumë produkte të tjera, por deri tani vetëm prodhuesi i Nutella po përballet me reagim të ashpër.

Prodhuesi i saj, Ferrero ndërkohë ka nisur një fushatë reklame për të siguruar konsumatorët e produkti i tyre është i sigurt.

Sipas saj, vendimi për të mbajtur vajin e palmës te Nutella, pavarësisht paralajmërimeve, ka të bëjë me kualitetin dhe jo koston.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

I kërkon foto lakuriq, mësuesja ia dërgon pa e ditur se…

Kohët e fundit, kemi parë në Shtetet e Bashkuara shumë raste të ...