Rebeli mysliman sulmon një burg në Filipinet, çliron 150 të burgosur

Një person i armatosur i lidhur me rebelët myslimanë sulmoi një burg të mërkurën herët në Filipinet jugore, duke vrarë një rojë dhe duke çliruar më shumë se 150 të burgosur, tha policia.

Nga 1,511 të burgosur që ndodheshin nëpër qeli, 158 ia dolën të arratisen dhe 4 u rikapën, raporton kujdestari i burgut Peter Bongat për një stacion lokal radioje. “Ishte e gjitha e mirë planifikuar. Të arratisurit përdorën batanije si formë shpëtimi. Ndërkohë, jemi vënë në ndjekje të kriminelit.”

Rebeli i përkiste Frontit të Çlirimit Moro Islamik (MILF), bazuar në informacionet e marra fillimisht. Në 2014 qeveria firmosi një marrëveshje paqeje me MILF, grupin më të madh rebel mysliman, por të tilla përplasje ende ndodhin me grupe më të vogla.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Të shtëna me armë zjarri në Monte Karlo, grabitje spektakolare e “gjigandit” të bizhuterive

Të shtëna armësh janë degjuar sot nga turistët në rrugët e Monte ...