Rebelët në Jemen sulmojnë luftanijen e Arabisë Saudite, raportohen viktima (Video)

Kliko per me shume info

Rebelët Husi në Jemen kanë sulmuar luftanijen e Arabisë Saudite, ku të paktën 2 persona janë vrarë, ndërsa 3 të tjerë kanë mbetur të plagosur.
‘Rebelët Husi sulmuan me bomba anijen saudite e cila ishte duke patrulluar në perëndim të Hudaydah’- shkruan agjencia shtetërore e lajmeve në Jemen, SPA. Gjatë këtij muaji, shkruajnë më tej mediat e huaja, roja bregdetare e Jemenit paralajmëroi luftanijet të mos synojnë objektivat civile të ngushticës strategjike të Bab el-Mandeb, që lidh Detin e Kuq me Gjirin e Adenit.

Gjithashtu thuhet se ushtria e Jemenit kishte shkatërruar një luftanije saudite në një sulm me raketa në Bab el-Mandeb në tetor të vitit 2015. Përleshjet në Jemen arritën kulmin në mars të vitit 2015, kur koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite filloi sulmet ajrore ndaj pozicioneve të kryengritësve të lëvizjes shiite Husi dhe aleatëve të tyre, të cilët kanë pushtuar kryeqytetin San’a.

Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here