Putin “zbor” Moskës, qyteti rrethohet nga raketat e ushtria

Rusia ka vendosur të rrethojë Moskën duke vendour në kufijtë e saj raketa antibërthamore.

Masa të tilla janë ndërmarrë pas sinjaleve të fundit të Presidentit rus Vladimir Putin për të cilin thuhet se po përgatitet për luftë.

Kliko per me shume info

Sistemi i mbrojtjes ajrore Triumph S 400 ka ofruar mbulim ajror për forcat ruse në Siri që nga nëntori, dhe tashmë është duke u kthyer në vend .

LEXO EDHE:  Dhunohet barbarisht 20-vjeçarja në Iran, nuk kishte mbuluar si duhet flokët

Ajo është e aftë të godasë objektivat në lëvizje ajrore, duke përfshirë aeroplanë dhe raketa në hyrje dhe ka një gamë gati 400 km.

Ky lajm u bë me dije pikërisht një ditë pasi SHBA dërguan më shumë se 3000 trupa në Poloni në përgjigje të agresionit rus ndaj Natos.

Departamenti i komunikimit të Ministrisë së Mbrojtjes ruse u shpreh për mediat se shërbimi ushtark ka vënë në lëvizje S-400 Triumph dhe synimi është që mbrohet vendi.

LEXO EDHE:  Protesta të dhunshme në Amerikë, raportohen më shumë se 10 të vdekur

“Detyra kryesore e trupave anti-ajrore të raketave ruse është mbrojtja nga sulmet e hapësirës ajrore si dhe mbrojtja shtetërore, ushtarake, mbrojtja industrisë , energjisë, objektet vitale, si dhe trupat e forcave të armatosura dhe të komunikimit të transportit,.”S-400 është projektuar si një mekanizëm mbrojtës kundër sulmeve ajrore” bëjnë me dije mediat ruse.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here