Protesta për Ramush Haradinaj, shqiptarët bëjnë ‘’rrëmujë’’ në Francë(FOTO+VIDEO)

Qindra shqiptar kanë nisur protesta në Francë kundër arrestimit të kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

Protesta po zhvillohet para Gjykatës së Apelit në Colmar, ndërsa kanë marrë pjesë qindra shqiptarë që jetojnë dhe banojnë në Francë, por edhe të tjerë të ardhur.
“Gllogjan në Colmar, Kosova e bashkume”, “UÇK, UÇK…”- janë disa prej pankartave të vendosura përballë Ministrisë së drejtësisë në Francë.

Ndërkohë gjykata franceze ka vendosur masën e paraburgimit ndaj Haradinajt, në bazë të një fletëarresti të lëshuar nga Serbia në vitin 2004 me pretendimin për krime lufte, Begradi pritet të bëjë kërkesën për ekstradim.

VIDEO: Shqiptarët në Francë protestojnë për Ramush Haradinajn

Posted by IndeksOnline on Samstag, 7. Januar 2017

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Vdes gazetari kosovar, pas goditjes nga makina

Ka ndërruar jetë këmbësori i cili dy ditë më parë u godit ...