Flet pronari i lokalit për masakrën në Turqi: Amerika na paralajmëroi

Pas masakrës në Stamboll, reagon pronari i klubit të natës, Reina i cili thotë se forcat turke të sigurisë dështuan të parandalonin sulmin pavarësisht informacioneve të marra nga inteligjenca amerikane.
I mbytur nga të qarat, Mehmet Koçarslan, pronari i Reinas e kishte të vështirë të fliste, raporton “Hurriyet’’.
“Bastardët që hynë brenda kanë qëlluar me breshëri kallashnikovi. Inteligjenca amerikane kishte informuar mbi këtë. Për një periudhe kohore prej një jave a dhjetë ditësh këtu u morën masa shtesë mbrojtjeje, përshirë edhe rritjen e sigurisë detare. Çfarë ndodhi më pas? Ky sulm ndodhi para syve tanë,” tha Koçarslan.

LEXO EDHE:  Tarifat e Trumpit, Berlini: Presim të hyjnë në fuqi më 1 maj

Një terrorist i veshur si babagjysh i Vitit të Ri dyshohet se sulmoi me armë automatike një klubin e natës Reina në brigjet e Bosforit duke vrarë 39 persona, 16 prej të cilëve të huaj.
Ministri turk i Punëve të Brendshme, Suleyman Soylu, tha të dielën në mëngjes se në sulm janë plagosur 65 të tjerë, katër prej të cilëve rëndë.

LEXO EDHE:  Donald Trump: E vlerësoj veten me notën 10
Kliko per me shume info

Ndërkohë, media turke ka ngritur shumë pikëpyetje mbi ngjarjen, disa prej të cilave janë: Nëse ka informuar Amerika mbi sulmin e mundshëm pse nuk u morën masat e nevojshme? Sa persona sulmuan në klubin e natës dhe si arritën të largohen nga vendngjarja autorët? Të gjitha këto pyetje presin përgjigje nga autoritetet turke.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here