Takimi i aleatëve me Bashën, Ndoka: Bojkot Kuvendit nëse s’plotësohen kushtet tona

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka foli sot për takimin që PD-ja mbajti me aleatët për të përcaktuar platformën e unifikuar politike në vazhdim.

Ndoka u shpreh se opozita do të bojkotojë Kuvendin nëse nuk plotësohen kushtet e vendosura prej tyre.

Kliko per me shume info

“Opozita ka paraqitur një platformë prej 17 majit dhe prej atëhere deri më sot, Edi Rama ka sabotuar çdo përpjekje për të adresuar këto probleme të qytetarëve”- u tha në takimin e përbashkët të kryetarëve të partive opozitare.

LEXO EDHE:  Bushati vlerëson takimin e Ramës me Merkel: Shenjë inkurajuese

Për këtë platformë është rënë dakord sot, se ajo është kusht i patejkalueshëm për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Platforma përfshin:

– votimin elektronik dhe numërimin elektronik,

– reformën e financimit të partive,

– kufizimin e shpenzimeve në fushatë,

– barazinë në aksesin mediatik,

– mospërdorimin e burimeve të shtetit në kundërshtim me ligjin,

LEXO EDHE:  Zbardhet dokumenti, Merkel-Ramës: Nuk i keni plotësuar kushtet, por...(Deklarata e plotë)

– dhe një sërë aspektesh të tjera.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here