Moti keq në Europën lindore, ngrin lumi në Hungari, paralizohet transporti

Europa lindore mbulohet nga bora, duke shkakuar kaos në pjesën më të madhe rajonit. Mësohet se nga kjo situatë, është paralizuar transporti, dhe linjat e energjisë elektrike kanë rënë në disa rajone të Republikës Çeke, Austrisë e Polonisë.
Në Hungari, ulja e ndjeshme e temperaturave ka çuar në ngrirjen e lumit Tza. Sipas meteorologëve, gati gjysmë metri dëborë ka mbuluar zonat pranë maleve në Poloni. I ftohti i acartë pritet të zgjasë e pakta deri fundjavën tjetër.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Shpërthen depoja me raketa, skena si Gërdeci në Ukrainë

Sipas raportimeve te fundit, një depo me rreth 138 mijë ton municione ...