Arrestimi i Haradinaj, Mediu: Serbia shpreson të rikthejë ëndrrat “e dikurshme”

Partia Republikane ka reaguar në lidhje me arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë.

Në deklaratë thuhet se PR i kërkon autoriteteve franceze që të sqarojnë sa më parë situatën me arrestimin e ish komandantit të UCK-së.

“Lirimi i menjehrshem i Z Haradinaj eshte detyrim per Francen si vend anetare i BE
Z Haradinaj eshte deklaruar i pafajshem nga Tribunali i Hages.

Ai ne kohen qe ishte ne detyren e Kryeministrit te Kosoves u vetdorezua perpara drejtesi duke bere te qarte boterisht se lufta e UCK ishte nje lufte per Liri dhe Pavaresi.

Te gjithe ne perulemi me respekt perballe heroizmit dhe sakrifices te familjes Haradinaj, luftetareve dhe deshmoreve te Kosoves.

Urdher arrestet e leshuara nga autoritetet Serbe jane qartesisht te qellimshme per te sabotuar dialogun ndermjet dy vendeve, injorimin e mbeshtetjes se SHBA dhe BE me shpresen se konjukturat e perkoheshme gjeopolitike mund te rikthejne endrrat e Serbise se dikurshme”, thuhet ne deklaraten e PR.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Koalicioni PS-LSI në prag të ndarjes? Luan Rama kërkon dalje urgjente për mediat

Konfliktet mes PS-së dhe LSI-së vijojnë, ku eksponentë të partive në fjalë ...