Masakra e Stambollit, zbulohet përkatësia e Babagjyshit vrasës

Policia e Turqisë e ka identifikuar sulmuesin në një klub në Stamboll, në natën e ndërrimit të motmoteve, si shtetas i Uzbekistanit, me emrin Abdulkadir Masharipov.

Raportet në media e kanë cituar policinë në Stamboll gjatë fundjavës, duke thënë se Masharipov, i njohur edhe si “Abu Muhammed Horasani”, kishte lidhje me organizatën terroriste, Shteti Islamik (IS), në Siri dhe Irak.

Vendbanimi aktual i Masharipovit mbetet i panjohur, derisa forcat policore dhe ushtarake të Turqisë, i vazhdojnë operacionet e kërkimit të tij dhe të bashkëpunëtorëve të mundshëm.

Masharipov, që ka jetuar në Turqi prej vitit 2011, është i dyshuar se e ka kryer sulmin në klubin e natës Reina në Stamboll, me ç’rast i ka vrarë 9 vetë dhe plagosur dhjetëra të tjerë.

Grupi ekstremist, Shteti Islamik, e ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Shpërthen depoja me raketa, skena si Gërdeci në Ukrainë

Sipas raportimeve te fundit, një depo me rreth 138 mijë ton municione ...