Masakra në Fort Lauderdale, autori është veteran lufte në Irak

I dyshuari për vrasjen e 5 personave dhe plagosjen e 8 të tjerëve në aeroportin Fort Lauderdale të Floridës (SHBA) është 26-vjeçari Esteban Santiago, një veteran lufte në Irak.

26-vjeçari hapi zjarr në zonën e tërheqjes së bagazheve, në Terminalin 2 të aeroportit. Dëshmitarët thonë se ai ishte shumë i qetë dhe nuk tha asgjë ndërkohë që qëllonte njerëzit që mundoheshin të iknin ose të fshiheshin.

LEXO EDHE:  David Copperfield paditet nga spektatori, detyrohet të zbulojë në gjyq sekretin e magjisë
Kliko per me shume info

Ai iu dorëzua policisë pasi i mbaruan municionet. “Nuk përjashtojmë asgjë, as terrorizmin. Po hetojmë me imtësi për të përcaktuar motivet e këtij sulmi”, tha George Piro i FBI-së. Esteban Santiago do të dalë përpara gjykatës ditën e hënë.

Mediat amerikane thonë se ky person ka probleme mendore dhe mendohet se ka thënë më parë këto fjalë: “Qeveria më kontrollon mendjen dhe më bën të shoh video xhihadiste”./tch

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here