Reshjet e dëborës, probleme në aksin Kukës-Kalimash

Pas reshjeve të para të dëborës për këtë vit të cilat kanë nisur sot, aksi rrugor Kukës-Kalimash paraqet probleme me qarkullimin e mjeteve.

Mësohet se trashësia e dëborës në këtë aks ka arritur deri në2 10 cm, ndërsa në terren janë 8 mjete borë pastruese të cilat po punojnë për normalizimin e qarkullimit deh hapjen e rrugës.

Ndërkohë në qytetin e Kukësit dhe fshatrat përreth trashësia e dëborës ka arritur në 5 centimetra, ndërsa në terren janë 3 borëpastruese.

Për shkak të reshjeve, bashkia e Kukësit ka mbledhur shtabin e emergjencave për të mbajtur nën kontroll situatën. Bashkia i bën apel operatorëve të kontraktuar të rrisin gatishmërinë, si dhe të ndërhyjnë më mjetet në të gjitha akset rrugore ku ka probleme.

Më herët, për shkak të reshjeve të dëborës, edhe bashkia e Pukës i bëri apel Autoritetit Rrugor Shqiptar (ARRSH) të marrë masat për të mbajtur akset rrugore të hapura.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Erion Veliaj ka një kërkesë për qytetarët e Tiranës

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ditën e nesërme (E diel) ...