Kryeministri Rama mesazh Haradinajt: Mirë u kthefsh në Prishtinë

Përmes një statusi në ‘’Facebook’’, kryeministri Edi Rama ka përshëndetur vendimin e Gjykatës franceze për lirimin e kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj. Kreu i Qeverisë thotë se pas mbylljes së këtij “episodi absurd”, vijon beteja për fshirjen e listës së urdhër-arresteve të vjetra.


“Mirëukthefsh në Prishtinë i dashur Ramush!
Mbyllet episodi absurd por beteja për fshirjen e listës së urdhër-arresteve te vjetra vazhdon
Momenti po ashtu, për të vlerësuar përpjekjet politike dhe diplomatike të autoriteteve në Tiranë e në Prishtinë, si edhe për të falenderuar çdo qytetar kudo ku i dha zë përpjekjes së përbashkët kundër një padrejtësie spektakolare(Dhe e përsëris, duhet të vijojmë të përpiqemi të gjithë bashkë, që të mos përsëritet më një i tillë absurditet!)
Respekt për institucionet e drejtësisë franceze, që bënë drejtësi; një shembull më shumë për të çmuar vlerën jetike të drejtësisë së drejtë!”, shkruan kryeministri Rama.

LEXO EDHE:  Vizita e deputetëve/ Kina e prirur të mbështesë Shqipërinë
Kliko per me shume info

Gjykata e Colmar të Francës liroi sot me kusht ish kryeministrin e Kosovës dhe kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Lirimi me kusht parashikon paraqitjen e Haradinajt 2 herë në javë pranë Gjykatës franceze, si dhe mos të largohet nga Franca, raportojnë mediat në Kosovë.

Lirimi me kusht i Haradinaj vjen dy ditë pasi Ministria serbe e Drejtësisë i dërgoi Francës kërkesën për ekstradimin e Ramush Haradinajt me disa dokumente, të përkthyera në gjuhën frënge. Serbia e kërkon Haradinajn për veprat penale, që nuk janë përfshirë në aktakuzën e Tribunalit të Hagës, ku doli i pafajshëm.

LEXO EDHE:  Majlinda Bregu flet për “intrigat e Tiranës” dhe tregon çfarë e lidh me Ramën

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj u arrestua në 4 janar në Aeroportin e Baselit, sipas një urdhërarresti të lëshuar nga Serbia.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here