Ja arsyet përse duhet të mbani patjetër lule në shtëpi

Shumë njerëz mbajnë bimë në shtëpitë e tyre duke menduar se ato vetëm pastrojnë oksigjenin, dhe duke i përdorur për të zbukuruar hapësirën e dhomës. Por, bima mund të ketë edhe efekte të tjera pozitive të cilat ju nuk i keni ditur. Lulet dhe bimët në shtëpi falin jetë, falin dashuri dhe shumë energji pozitive. Për këto arsye dhe shumë të tjera, rekomandohet që të mbahen lule në shtëpi.
Aloe Vera është bimë e cila ka fuqi shëruese

LEXO EDHE:  Roza Lati e thotë haptazi: Ky është drejtori që më ngacmoi, ja çfarë i bëra

Sipas institutit kombëtar të shëndetësisë Aloe Vera njihet si bimë e pavdekësisë, e cila përdoret për të shëruar shumë plagë. Kjo bimë zvoglon alergjinë.

Kliko per me shume info

Nëse për shkak të pluhurit, gjatë dimrit bimët tuaja nuk kanë aromë, ju keni nevojë për bimë të reja në jetën tuaj. Gjethet e bimës e thithin pluhurin, të cilat mund të eliminojnë poshtuajse 90% të toksinave në dhomën tuaj.

LEXO EDHE:  Po vjen Ramazani, ja kur do të jetë syfyri dhe iftari i parë

Bimët sigurojnë edhe energji

Ngjyra e kuqe është një ngjyrë e cila njihet për të rritur oreksin dhe siguron rritjen e energjisë. Kjo bimë do të sigurojë gjallërim në shtëpinë tuaj, gjithashtu nëse e mbani në banjë, do të jeni më pozitiv në mëngjes.

Mbajta e bimës në shtëpi ndihmon edhe në koncentrik Një studim ka treguar se studentët nëse kanë një bimë në dhomë, kanë treguar 70% vigjilencë më të madhe.

LEXO EDHE:  A e dini çfarë ndodh nëse vendosni limon me kripë nëpër dhoma?

Studimet kanë treguar gjithashtu se bimët ndikojnë në uljen e nivelit të stresit. Nëse ju gjatë ditës keni stres, në çdo dhomë të shtëpisë suaj mund të përdorni lulet në vazo.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here