ISIS merr përsipër autorësinë e masakrës në Bagdad

Së paku 24 vetë janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga një shperthim në një shesh të mbushur me njerëz në kryeqytetin Bagdad në Irak.

Shpërthimi ka ndodhur sot në lagjen Sadr City të Bagdadit dhe raportohet se ka është sulmuar vendi ku punëtorët ditorë presin ndonjë punëdhënës.

LEXO EDHE:  Foshnja lind me tre këmbë, mjekët zbulojnë për herë të parë çfarë ka ndodhur (VIDEO)
Kliko per me shume info

Policia tha se në këtë sulm ishte përdorë një makinë – bombë. Përgjegjësinë për këtë sulm e ka marrë grupi esktremist sunit, Shteti Islamik (IS), nëpërmjet agjencisë së vet të lajmeve, Amaq.

Gjatë javëve të fundit Shteti Islamik i ka ndërmarrë disa sulme në Bagdad, me ç’rast kryesisht në shënjestër ishin territoret e banuara me popullatë shumicë shiite.

LEXO EDHE:  Zbulohet kura ndaj kancerit, gjenden të vdekur mjeket

Sulmi
Së paku 16 vetë janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga një eksplodim në një shesh të mbushur me njerëz në kryeqytetin Bagdad në Irak.

Policia tha se në sulmin e sotëm ishte shfrytëzuar një makinë-bombë.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë e menjëhershme për këtë eksplodim, por grupi ekstremist, Shteti Islamik (IS), i ka kryer disa sulme në Bagdad, gjatë javëve të fundit, duke i marrë në shënjestër kryesisht territoret me popullatë shumicë shiite.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here