Hakmarrja turke, bombardohen me avionë 100 baza të ISIS

Kliko per me shume info

Avionët dhe tanket turke kanë shkatërruar 100 objektiva të ISIS në Sirinë veriore, vetëm pak orë sulmit terrorist në klubin e natës në Stamboll, në prag të vitit të ri, nga i cili mbetën të vdekur 39 persona.

Pamjet nga ajri tregojnë se si avionët luftarakë lëshojnë raketa kundër vendqëndrimeve të forcave të ISIS pranë qyteteve al-Bab, Tadif dhe Bzagah, në veri të vendit, duke shkatërruar ndërtesa e vrarë 22 ekstremistë.

Kliko per me shume info

Videoja është publikuar ndërsa autoritetet turke ende vazhdojnë gjuetinë për vrasësin e Stambollit, i cili arriti me taksi në klubin e natës, ku shtiu me automatik kundër njerëzve që festonin.

Një operacion ushtarak turk, me emrin “Mburoja e Eufratit”, është nisur që katër muaj më parë, për të përzënë militantët islamikë nga rajonet kufitare dhe në javët e fundit forcat turke kanë zënë rrethuar qytetin al-Bab.

Por ofensiva e fundit ajrore vjen pasi ISIS mori përsipër përgjegjësinë për sulmin e natës së vitit të ri.

Agjencia shtetërore e lajmeve turke, Anadolu Ajans, bëri të ditur se mbi 100 objektiva të ISIS në Siri janë goditur nga Turqia e Rusia në operacione të veçanta, një ditë pas sulmit vdekjeprurës.

Anadolu shtoi se edhe avionët rusë sulmuan objektiva në Dayr Kak, në jugperëndim të al-Babit.

Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here