Gruevski s’pranon kushtet e Ali Ahmetit: Jo gjuhë shqipe në Kushtetutë

Politikani i mandatuar nga presidenti maqedonas perkrijimin e qeverise se re, Nikolla Gruevski nuk pranon dy prej kushteve të Ali Ahmetit për bashkëqeverisje. Përmes një deklarate, VMRO-DPMNE thotë se nuk pranon shtrirjen e gjuhës shqipe në gjithë Maqedoninë dhe as zgjatjen e mandatit të Prokurorisë Speciale.

“Koalicioni me 25 parti ‘Për një Maqedoni më të mirë’, udhëhequr nga VMRO-DPMNE konfirmon se shtrirja e dygjuhësisë në gjithë territorin e vendit dhe zgjatja e mandatit të Prokurorisë Speciale nuk negociohen”, thuhet në deklaratën e VMRO-DPMNE.

LEXO EDHE:  Publikohen pamjet e rralla, Haradinaj i gjakosur pas përleshjes me ushtarët rusë (Foto)
Kliko per me shume info

Në deklaratë thuhet se kjo parti është e gatshme që të heqë dorë nga pushteti dhe nuk pranon këto dy kushte, duke këmbëngulur se sanksionimi i gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në gjithë Maqedoninë në Kushtetutë nuk do të pranohet dhe as zgjatja e mandatit të Prokurorisë Speciale për përgjimet, që e konsideron të jashtëligjshme.

LEXO EDHE:  Veliu/ Takimeve të shpeshta mes subjekteve partiake

“Kjo prokurori nuk ka të bëjë me drejtësinë. Është një instrument në duart e një grupi njerëzish që përdoret për të shantazhuar politikanët që luftojnë për interesat kombëtare të Maqedonisë”, thuhet në deklaratë.

Më herët, Kryesia Qendrore e BDI-së doli me një deklaratë me katër kushte të panegociueshme për formimin e qeverisë. Së pari, BDI radhit përdorimin e barabartë dhe zyrtar të gjuhës shqipe, integrimin në NATO, integrimin në BE dhe vazhdimin e mandatit të Prokurorisë Speciale.

Kliko per me shume info

1 COMMENT

  1. Cdo Shqiptare e din, se ne shqiptaret gjithemone kemi qene dhe jemi naiviteti fatalizmi tradhetia dobesia,ligesia ,demi dhe e keqja e vetevehtes. Gruevski ,eshte politkberes i tipit te Milosh e viqit. Ky eshte ne gjendje te hjek dore nga qeverisja per dobi te interesave te komunitetit qe ky e perfaqeson dhe premtimeve qe ua ka dhene votuesve te cilet ia besuan voten. Gruja gabon ,me vetedije .Ky e din se shqipetaret ,per te realizu platformen e tyre do jene te detyruar te koalicionojne me Zaevin,pore Zaevi eshte tip i cili nuk ri i ngulur ne nje hu,ky e luen bithen e nuk i besohet ky do te jua huq indijancave e do ti le ne balte si deri tani ,shqiptaret vizualishte ne qeverisje ;pore ,do te jene ne sherbim te LSDM se e jo ne sherbim te zgjedhesve indijanci ,me voten e te cileve u zgjodhen dhe interesin e te cileve jane te drtyruar ta zbatojne me cdo kushte dhe pa terheqje mbrapa.
    Keta Indijancat atyre perfaqesuesve te tyre te cilet do te terhiqen nga pikat e platformes ata praktikishte ne zgjedhjet e ardheshme do ta kene fatine e VEREN do SMRTI te halja e Dimces thone Tetovaret.
    Mashtron vetvehten edhe pse dikujt i duket se mashtron te tjeret.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here