Jeni ‘viktimë’ e gripit, kurrësesi mos konsumoni këto ushqime dhe pije

Nëse këtë të ftohtë jeni të sëmurë, ushqimet që duhet të jenë në tryezën tuaj janë supa dhe çaji i ngrohtë.
Por, kurrësesi nuk duhet të konsumoni këto:
1. Lëngje frutash të blera
Lëngjet e frutave të shtrydhur janë të pasura me vitamina dhe minerale, që për trupin e sëmurë janë të domosdoshme, por kjo nuk vlen për lëngjet e blera. Gjegjësisht pije të tilla përmbajnë sasi të mëdha të sheqerit që lidhen me qelizat e gjakut, dhe nga trupi vitaminat “vjedhin” ku si pasojë dëmtojnë sistemin imunitar.
2. Ushqimet e skuqura
Ushqimet e skuqura nuk janë të shëndetshme edhe kur ne jemi të shëndetshëm, prandaj vetëm paramendoni se janë të dëmshme për trupin e dobësuar nga virusi. Ato janë të mbushura me acide të ngopura yndyrore, që janë të vështira për tretje, dhe mund të çrregullojnë në mënyrë të konsiderueshme sistemin e tretjes së organizmit, i cili gjatë sëmundjes edhe ashtu nuk punon me kapacitet të plotë.
3. Kafeja
Kur jemi të sëmurë duhet të intensifikojmë futjen e lëngjeve. Kafeja, përkatësisht kafeina si përbërës kryesor i pijes së dashur të zezë, vepron si diuretik i fuqishëm, i cili mund të shkaktojë dehidrim të trupit që tashmë është dobësuar.
4. Ushqimet turshi
Ushqimet turshi mund të irritojnë tashmë mukozën e sëmunrë në lukth, që mund të rrisë më tej simptomat e sëmundjes. Në këtë grup përfshihen perimet turshi, agrumet, sidomos portokalli dhe domatja në të gjitha format e saj. Agrumet preferohet të shtrydhen dhe të përzihen me pije të nxehta dhe mjaltë.
5. Alkooli
Ashtu si kafeja, alkooli “largon” lëngjet nga trupi dhe kështu mund të shkaktojë dehidrim, ndërsa përzierja e alkoolit dhe ilaçeve të caktuara mund të zvogëlojë veprimin e tyre. Edhe pse hulumtimet konfirmojnë se një gotë verë gjatë një vakti e rrit imunitetin, kur jeni të sëmurë atë zakon hiqeni dhe zëvendësojeni atë me një gotë lëng ose çaj.
6. Produktet e qumështit
Edhe pse produktet e qumështit përmbajnë proteina dhe vitaminë D, e cila ndihmon të forcimin e trupit, poashtu e rrisin sekretimin natyror të mukusit në trup që mund të forcojë më tej kollitjen.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Ditët e muajit kur femrat e duan më shumë seksin, kur janë të gatshme të tradhtojnë

Femrat lirojnë aromën, së cilës meshkujt nuk mund t’i rezistojnë, por edhe ...