Gripi dhe i ftohti, shkollat, kopshtet e cerdhet të mbyllura më 4 janar 2017

Shkollat në Shqipëri do të mbeten të mbyllura edhe pas pushimit me rastin e Vitit të Ri, për shkak të motit të ftohtë dhe shqetësimeve për përhapjen e gripit.

Ministria e shëndetësisë nëpërmjet një kumtese të sotme ka tërhequr vërejtjen se temperaturat tejet të ulëta do të mbretërojnë në gjithë Shqipërinë për disa ditë, “duke krijuar kushte të favorshme për përhapje të mëtejshme të virusit të gripit”.

Ministria ka urdhëruar kopshtet e fëmijëve, shkollat fillore dhe të mesme, që është dashur ta vazhdojnë mësimin gjatë ditës së nesërme, që të mbeten të mbylluara edhe për një javë, raporton agjencia AP nga Tirana.

Ministria e shëndetësisë e Shqipërisë, po ashtu, u ka tërhequr vërejtjen njerëzve që tu shmangen tubimeve të mëdha, të qëndrojnë në shtëpi dhe të mos kenë kontakt me njerëzit me flamë.

Sipas parashikimeve të motit, pritet që temepreatuarat do të arrijnë deri në -15 gradë Celsius këtë fundjavë, ndërsa borë do të ketë në të gjitha rajonet e Shqipërisë, përfshirë kryeqytetin Tiranë.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Sherr në Durrës, adoleshenti bën për spital 20-vjeçarin

Dy të rinj nga Durrësi janë konfliktuar me njëri-tjetrin për motive të ...