Gripi në vend, ISHP: Epidemia drejt rënies. Ja çfarë rekomandohet

Gjendje gripale në vend ku prej javësh alarmoi vendin, mësohet së është drejt rënies. Lajmin e bën me dije Instituti i Shëndetit Publik. Specialistë të ISHP thanë se nga të dhënat ditore rezulton një numër më i ulët i urgjencave dhe rasteve të referuara nga spitalet dhe qendrat shëndetësore në vend që kanë lidhjen me gripin. Për më tej ISHP sqaron se deri ditën e martë kur dhe mbyllet përllogaritja javore e situatës gripale pritet që numri i të infektuarve nga virusi gripal të ketë rënë nga shifra në fuqi 22 mijë.

Specialisti rekomandon kryerjen e vaksinës antigrip për aq kohë sa nuk është vërtetuar klinikisht prekja nga virusi, apel që vlen edhe për gratë shtatzëna.

LEXO EDHE:  Grafiku i FMN/ Shqipëria më e zellshmja me PPP-të në rajon, Ballkani, modeli më i keq
Kliko per me shume info

Drejt normalitet paraqitet situate në urgjencat spitalore në Tiranë ku numri i tyre ka pësuar rënie nga 30 deri në 50% krahasuar me ditët e para të janarit.

Por edhe pse treguesit e situatës gripale janë në rënie virusi AH3 N2 vijon të shkaktojë viktima në radhët e të sëmurëve kronik.

Por edhe pse treguesit e situatës gripale janë në rënie virusi A H3N2 vijon të shkaktojë viktima në radhët e të sëmurëve kronikë. Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar viktimën e katërt nga gripi në spitalin universitar “Shefqet Ndroqi”. Viktima, një 76-vjeçar nga Tirana ishte shtruar prej 1 jave në spital ku kurohej paralelisht për komplikacionin viral dhe disa sëmundje shoqëruese.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here