Gjermania vendos të rishikojë ligjet e azilit

Gjermania duhet të rishikojë ligjet e azilit, pasi ka pranuar një numër rekord emigrantësh. Këtë pohim e bëri Ministri i Zhvillimit Gerd Mueller i cili po merrte pjesë në një mbledhje të partisë së tij konservatore CSU.

Sipas tij, rishikimi bëhet i nevojshëm në kushtet kur popullsia e kontinentit afrikan do të dyfishohet deri në vitin 2050 dhe në mungesë të një politike të njësuar për vendet e atij kontinenti.

Kliko per me shume info

Duke folur në fshatin e Seeonit në Bavari, Mueller tha se në kushtet kur Gjermania ende nuk i konsideron Marokun, Tunizinë dhe Algjerinë si vende të sigurta origjine, teorikisht një ndër dy afrikanë ka të drejtë për strehim në Gjermani, nëse vendos të shkojë atje.

LEXO EDHE:  Tërmeti i fuqishëm trondit ishullin grek ku banojnë shumë shqiptarë

“Kjo nuk mund të jetë zgjidhja. Ne duhet të nxisim nisma dhe investime private në Afrikë dhe duhet të krijojmë tregëti të drejtë me këto vende”.

Në nëntor, Mueller u bëri thirrje vendeve të tjera të zhvilluara që të mbështesin një plan që po finalizon Gjermania për të konsoliduar ekonomitë e Afrikës, për të hapur vende pune dhe për të ngadalësuar rrjedhën e imigrantëve nga ai kontinent në Evropë.

LEXO EDHE:  Rezidencë si në përralla e ish-familjes presidenciale, njihuni me parajsën e Obamave

Në atë kohë, ministri gjerman tha se Gjermania do të nxirrte së shpejti detaje të një të ashtuquajturi “Plan Marshall për Afrikën”, duke bërë një paralelizëm me programin e suksesshëm të investimeve amerikane që e rigjallëroi ekonominë gjermane pas Luftës së Dytë Botërore.

Mueller komentoi gjithashtu lidhur me debatin për defektet e sigurisë pas sulmit në tregun e Krishtlindjes në Berlin në dhjetor.

LEXO EDHE:  VIDEO/ Momente të frikshme kur gazetari vritet ‘live’ në televizion

Sipas një shefi rajonal të policisë, tuniziani që vrau 12 vetë me kamion, kishte përdorur 14 identitete të ndryshme në Gjermani. Ai kërkoi një hetim për të përcaktuar identitetet, përfshirë marrjen e shenjave të gishtërinjve dhe kontrollet e sigurisë.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here