Situatë alarmante e gripit, 10 persona në gjendje të rëndë

Shifrat e fundit tregojnë se gjendja e gripit në vend është rënduar. Mësohet se rreth 10 persona janë në gjendje të rëndë për jetën dhe 8 prej tyre janë prekur nga gripi AH3N2.
Por, pavarsisht situatës, institucionet përgjegjëse shtetërore thonë se gjithçka është nën kontroll dhe se situata po mbahet nën vëzhgim.

Instituti i Shëndetit Publik bën me dije se 7 prej personave që janë prekur nga gripi dhe që ndodhen në gjendje të rëndë, i përkasin moshës mbi 50 vjeç, ndërsa vetëm një prej tyre është 37 vjeç.

Kjo shifër nuk i përket vetëm kryeqytetit, por edhe rretheve të tjera të vendit dhe se se pacientët janë shtruar në sanatoriume dhe në pavjonet e Infektivit në kryeqytet dhe në qytetet e tjera.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Rrogozhinë, gjendet kufoma pranë lumit, policia jep identitetin e vajzës së vdekur

Identifikohet trupi i adoleshentes së gjetur pajetë në brighet e lumit Shkumbin ...