Gjendje alarmante në vend, mbi 18 mijë të prekur nga gripi

Rëndohet situata e gripit në vend. Një ditë më parë u lajmërua mbyllja e çerdheve, kopshteve e shkollave dhe u apelua që qytetarët të bëjnë vaksinat.

Sot, Artan Mesi, shef i Epidemiologjise nga Drejtoria e Shëndetit Publik në Shkoder tha se situata gripale është në rritje.

“Kurba shumë e lartë. Në Shkodër, 700 raste në javë. Vetëm sot është raportuar për 100 raste në një qëndërshëndetësore. Në Shqipëri, mbi 18 000 raste. Ka ardhur vaksina, po shpërndahen”, tha ai.

Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Tenton tu japë rryshfet policëve, arrestohet shoferi i trajlerit në Peqin

Arrestohet në flagrancë një shtetas pasi tentoi ti jepte para punonjësit të ...