Franca pret kërkesën e Serbisë për ekstradim, gjykata lë në burg Ramush Haradinajn

Gjykata e Apelit në Colmar të Francës vendosi këtë të enjte lënien në paraburgim të ish-kryeministrit kosovar, Ramush Haradinaj, në pritje të marrjes së kërkesës formale për ekstradim për krime lufte nga Serbia.

Lajmi bëhet i ditur nga “Le Figaro”, e cila citon deklaratën e prokurorit të përgjithshëm francez.

Kliko per me shume info

Menjëherë pasi të mbërrijë kërkesa për ekstradim nga Serbia, Gjykata e Apelit të Colmarit do të vendosë mbi ligjshmërinë e kërkesës nga Beogradi, siç thekson prokurori.

Haradinaj u arrestua një ditë më parë në Aeroportin e Basel-Mulhouse-Freiburg, nga policia kufitare, vetëm pak pasi zbriti nga një udhëtim të nisur nga Prishtina.

Kosova e denoncoi arrestimin e kreut të AAK-së si të paligjshëm dhe të pakuptueshëm, ndërsa kërkoi nga Bashkimi Europian që t’i bënte presion Serbisë të tërhiqte urdhërarrestet e vjetëruara ndaj ish-luftëtarëve të UÇK-së.

1 COMMENT

  1. Nuk mund të vihet në dyshim se edhe ky arrestim i Ramushit ka prapavijë kundra-shqiptare!
    Do të doja, që më në fund, edhe reagimet e politikës tonë gjithëkombëtare të jenë unike dhe përkatëse, në rend të parë ndaj Beligradit dhe sivëllezërve të tij!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.