Emergjencat Civile informojnë: Të gjitha akset kombëtare të kalueshme, nis shpërndarja e ndihmave

Temperaturat në vend ditën e sotme shënojnë deri në -19 gradë, duke krijuar probleme në qarkullimin në rrugë dhe jetën e përditshme të banorëve në zonat e thella malore. Por reshje dëbore nuk ka pasur në pjesën më të madhe të vendin, ndërkohë që sot në mëngjes kanë nisur të bjerë një dëborë e lehtë në bashkitë Sarandë, Pukë dhe Dibër.

Në qarqet Kukës, Shkodër, Dibër, Lezhë, Korçë, Elbasan, Vlorë dhe Berat megjithëse nuk ka pasur reshje, për shkak të temperaturave të ulëta dhe erës së fortë, në disa akse rrugore ka pasur prezencë akulli.
Të gjithë akset rrugore kombëtare janë të qarkullueshme, disa pjesërisht me zinxhirë.

Kliko per me shume info

Firmat kontraktore vazhdojnë të punojnë me forcat dhe mjetet e tyre, duke pastruar borën dhe hedhur kripë e skorie në rrugë, sidomos në segmentet problematike.

LEXO EDHE:  Vrasin me thikë 19-vjeçarin grek, policia shpall në kërkim 3 shqiptarët

Janë përballuar si duhet emergjencat shëndetësore duke ndërhyrë sipas rastit edhe nga ajri me helikopter për shtetas me probleme. Ka nisur shpërndarja e ndihmave në disa qarqe dhe do të vijojë edhe gjatë ditës së sotme nëpër zonat problematike.

Situata në akset rrugore në të gjithë vendin, mëngjesin e sotëm paraqitet si më poshtë:

QARKU KUKËS
Në qarkun e Kukësit të gjitha akset rrugore kombëtare janë të qarkullueshme pa zinxhirë:
Rruga e Kombit-Tuneli Thirrës, Krumë-Qafë Prushi-Kam, Bajram Curri-Fierzë, Bajram Curri-Qafë Luzhë, Bajram Curri-Qafë Morinë dhe Bajram Curri-Valbonë ndërkohë në rrugët rurale Kukës-Bushtricë, Kukës–Zapod, Dushaj-Lekbibaj, Qafë Shlak e Qafë Mali- Qafë Dardhë- Meliska- Fierzë, Grykë-Çaj, Kalisë, Surroj, Zapod, Topojan, Shishtavec dhe Malzi, bashkitë Has e Tropojë për të qarkulluar duhet të përdoren zinxhirët.
Aktualisht e bllokuar është njësia administrative Arrën.

QARKU SHKODËR
Në qarkun e Shkodrës akset Fushë Arrëz-Iballë; Shkodër-Theth; Shkodër – Shosh- Breg i Lumit, Qafë Bordoleci–Vemosh; Shllak-Temal,Qerret-Qelëz; Tamarë-Vermosh; Tamarë-Kozhnje dhe rruga për në njësinë Administrative Temal janë të bllokuara.

LEXO EDHE:  Zbulohet arsyeja e vetëvrasjes së policit brenda komisariatit: I trembej dy firmave për

Akset rrugore Fushë Arrëz-Qafë Mali-Qafë Shllak; Qafë Mali-Dardhë-Fierzë dhe Pukë -Fushë Arrzë-Qafë Mali janë të qarkullueshme me zinxhirë.

QARKU DIBËR
Në qarkun e Dibrës aksi i vetëm kombëtar është ai Lurë- Peshkopi ndërkohë akset e tjera Ura e Çerenecit-Steblevë, Skuraj-Burrel; Burrel-Qafë Bualli, Qafë Bualli-Peshkopi dhe Peshkopi-Kala e Dodës janë të qarkullueshme me zinxhirë.

Akset rurale të bllokuara janë Muhurr-Çidhen- Lurë dhe Burrel-Macukull ndërsa në akset Muhurr-Çidhen-Reç, Muhurr-Selishtë, Klos-Ziver, Klos-Kurçelaj, Klos-Gurrë e Sipërme dhe Klos-Burrel qarkullimi bëhet me zinxhirë.

QARKU LEZHË
Në qarkun e Lezhës Segmenti i Rrugës së Kombit Rrëshen-Sang-Tuneli i Thirrës është i qarkullueshëm me zinxhirë.

Gjithashtu edhe akset rurale Rrëshen-Kurbnesh-Lurë, Njësitë administrative Fan, Orosh dhe Selitë dhe Kaçinar janë të qarkullueshme me zinxhirë.

LEXO EDHE:  Kufiri me Greqinë, Bushati: Javën e ardhshme takohen ekspertët

QARKU KORÇË
Në qarkun e Korçës të gjitha akset kombëtare janë të hapura por në akset Qafë Thanë–Pogradec- Qafë Plloçë- Korçë dhe Korçë- Qafë Qarri-Ersekë qarkullimi bëhet me zinxhirë.
Edhe në pikat turistike Korçë- Dardhë dhe Korçë-Voskopojë janë të qarkullueshme me zinxhirë.

QARKU ELBASAN
Në akset kombëtare Elbasan- Librazhd- Qafë Thanë; Labinot Fushë- Bizë- Martanesh dhe Librazhd-Steblevë qarkullimi kryhet me zinxhirë.

Qarkullimi për në Njësitë Administrative Hotolisht dhe Polis kryhet vetëm me zinxhirë.
Me zinxhirë qarkullohet edhe aksi Qafë Shapkë- Qarrishtë,.

QARKU VLORË
Për shkak të ngricave gjatë natës segmenti Orikum- Palasë, në Qafë Llogara dhe Qafë Muzinë si dhe Qafë Gjashtë qarkullohen me zinxhirë.

QARKU BERAT
Në qarkun e Beratit Bashkia Poliçan në aksi rrugor Tomorr i Madh-Tomorr i Vogël qarkullimi kryhet me zinxhirë.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here