Emergjencat civile reagojnë për reshjet e dëborës: Ngrica në rrugë, në këto akse duhet të lëvizni me zinxhirë

Reshjet e dëborës kanë mbuluar zonat malore që nga dita e djeshme, ndërsa temperaturat janë ulur ndjeshëm. Me intensitet të ulët dëbora ka filluar në Qarkun Kukës dhe Shkodër mbrëmjen e kaluar, por temperaturat nën zero kanë sjellë edhe ngrica në rrugë.
Kjo situatë është bërë alarmante, duke bërë që Emergjencat Civile të reagojnë duke publikuar një sërë masash, ndërsa udhëzojnë drejtuesit e mjeteve të përdorin zinxhirët në disa akse rrugore.
Fushe Arrëz – Iballë

LEXO EDHE:  S`ka zgjedhje por Edi Rama nxjerr të gjitha ministritë në fushatë

Fushë Arrëz – Qafë Mali – Qafë Shllak

Kliko per me shume info

Qafë Mali – Fierzë

Bajram Curri – Valbonë

Kukës – Qafë Shllak

Tunel i Kalimashit – Morinë.

Aktualisht janë vështirësisht të kalueshme keto segmente rrugore nga dëbora, dhe po punohet për hapjen e tyre:

Qafë Mali – Dardhë, në zonën e Pukës

Qafë Thore – Theth, në zonën e Malësisë së Madhe

LEXO EDHE:  VIDEO/ Policia arreston "Shumakerin" e Tiranës, lëvizte me 100km/h në rrugët e kryeqytetit

Tamarë – Vermosh

Bushtricë, Kukës – Kala e Dodës, Dibër.

Trashësia e dëborës në këto akse shkon nga 20 cm deri në 50 cm.

Prezencë dëbore ka edhe në “Rrugën e Kombit” ku mësohet se po punojnë borëpastrueset.

Komisionet e Emergjencave Civile në Qarqe dhe Drejtoria e Pergjithshme e Emergjencave Civile në MPB po ndjekin situatën duke e shoqëruar me masa përkatëse në terren.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here