Dashamir Tahiri kërkon mandatin në Kolegj Zgjedhor: Italia ma fali dënimin

Dashamir Tahiri padit KQZ-në në Kolegjin Zgjedhir dhe kërkon rikthimin e mandatit të deputetit.

Pasi dërgoi vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kolegjin Zgjedhor, avokati i ish-deputetit Dashamir Tahiri deklaroi se dënimi në Itali i klientit të tij është falur.

Ai pohoi ndër të tjerat vendimi për heqjen e mandatit duhej marrë me shumicë të cilësuar.

“Dënimi në Itali është falur. Në Kolegj Zgjedhor, ligji e parashikon. Vendimi duhej marrë me shumicë të cilësuar”, pohoi avokati i Tahirit. Ndërkohë, KQZ thekson se Gjykata Administrativ duhet të shqyrtojë ankimimin dhe se vetëm subjektet i drejtohen Kolegjit.

Nga ana tjetër Prokuroria ka pohuar se nuk do të përfshihet në këtë proces. Pak kohë më parë KQZ vendosi që t’i hiqej mandati ish-deputetit të Vlorës, Dashamir Tahiri, pasi akuzohet se fshehu një dënim në Itali në formularin e vetëdeklarimit.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Koalicioni PS-LSI në prag të ndarjes? Luan Rama kërkon dalje urgjente për mediat

Konfliktet mes PS-së dhe LSI-së vijojnë, ku eksponentë të partive në fjalë ...