“Çmendet” Tajlanda, qindra të vdekur gjatë fundvitit

Të paktën 200 persona kanë vdekur në aksidentet rrugore gjatë tri ditëve të fundit të festave të Vitit të Ri në Tajlandë, raportojnë mediat lokale, duke cituar burime qeveritare.

Autoritetet kanë regjistruar 1961 aksidente në të gjithë vendin, të cilat kanë shkaktuar 200 persona të vdekur dhe 2099 persona të plagosur, deklaroi Chaipreuk Sereeerak, sekretar i Ministrisë së Arsimit për gazetën tajlandeze “Bangkok Post”.

LEXO EDHE:  Tarifat e Trumpit, Berlini: Presim të hyjnë në fuqi më 1 maj
Kliko per me shume info

“Në të njejtën periudhë të vitit të kaluar, janë regjistruar 178 vdekje rrugore”, thuhet në artikullin e gazetës.
Drejtimi i makinës në gjendje të dehur është shkaku kryesor i aksidenteve, duke zënë 48.9% të të gjitha aksidenteve dhe më pas renditet ngarja e makinës më shpejtësi me 33.3%, sipas raportit.

/ BalkanWeb

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here