Lirimi i Haradinajt, Berisha: Vendim gjysmak, Serbia ka mbetur në kohën e Sheshelit

7
Kliko per me shume info

Ish-kryeministri Sali Berisha ka shkruar një status në rrjetin social “Facebook”, lidhur me lirimin me kusht të kreut të AAK-së Ramush Haradinaj. Berisha ka thënë se vendimi i marrë ndaj ish-kryeministrit të Kosovës është gjysmak.

Statusi i plotë i Sali Berishës:

Kliko per me shume info

Një vendim gjysmak i autoriteteve gjyqësore te Francës! Të dashur miq, sot një gjykatë franceze urdhëroi lirimin me kusht të ish-kryeministrit të Kosovës dhe kryetarit të AAK, Ramush Haradinaj të arrestuar në mënyrë absurde nga policia franceze në aeroportin e Bazel-Mulhouse mbi bazën e një urdhër-arresti kryekëput politik të lëshuar vite më parë nga xhelatët e Beogradit. Urdhër-arresti i Beogradit për ndalimin e Ramush Harajdinajt dhe paraqitja këto ditë i kërkesës për ekstradim, dëshmon edhe një herë se ora e udhëheqjes aktuale të Beogradit për Nikoliçin ka mbetur në kohën e Sheshelit, kurse Vuçiç në kohën e nismës së tij “një shtëpi për Ratkon”.

Ky akt konfirmon dhe një herë jo vetëm albanofobinë e verbër të Beogradit ndaj shqiptarëve, por dhe hipokrizinë e plotë të dyshes Nikoliç-Vuçiç në procesin e dialogut me Kosovën, përpjekjen e tyre për destabilizimin e rajonit duke besuar se nëpërmjet konfliktualitetit dhe destabilizimit do mund të rigjallërojnë ëndrrën e tyre makabre të Serbisë së Madhe. Unë i bëj thirrje autoriteteve gjyqësore franceze të heqin menjëherë kushtin e bazuar jo në të drejtën ndërkombetare por ne mandat arrestin politik te xhelateve te Beogradit. Ju rikujtoj me kete rast atyre, se taksa-paguasit francez paguajnë një gjykate te veçantë ndërkombëtare për verifikimin e akuzave për krime lufte në Kosovë, por edhe se, ata që kane firmosur mandatin e arrestit politik për ish-kryeministrin e Kosovës kanë bërë të njëjtin akt në verbërinë e tyre ndaj udhëheqësve politik të vendeve anëtare të BE.

Madje nuk kanë nguruar të dënojnë me dekada burg në mungesë udhëheqësit kryesorë të këtyre vendeve, përfshirë këtu dhe ish-presidentin e Francës, Zhak Shirak. Unë i bëj thirrje Bashkimit Europian të dënojë me ashpërsi mandatin e arrestit dhe kërkesën për ekstradim për ish-kryeministrin e Kosovës dhe të rivlerësojë qëndrimin e Serbisë në procesin e negociatave me Kosovën dhe me Bashkimin Europian, jashtë çdo impresioni të lojës kongentiale me dy porta të “Rusisë së vogël” ne Ballkan! sb


Kliko per me shume info
Kliko per me shume info

SHARE

1 COMMENT

  1. dole ti o MI QENEFI? Thashe se te kishte zene ortekeu? A thua nuk ishe TI qe e furnizove makinen luftarake serbe me karburant dhe municione? Kujton se e fshive gjithe bashkepunimin tend me milloshevicin kunder kosovareve? Po te ishe burre i zgjuar ti duhet te heshtje , po ti je NJE PLAKUSH I RRJEDHUR, qe ne vend ti vesh vetullat, i nxjerr syte. Po per fazllicin a ke ndonje koment? Sa keni vjedhur bashke nga paraja e popullit shqiptar? Po te vjen sosmoja, mos u merzit se do kesh me vete edhe xenin kur te jepni llogari per KRIMET ….

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here