Basha: Mbyllja e shkollave, Qeveria thotë gripi, por…ja e vërteta!

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shkak për mbylljen e kopshteve, shkollave e universiteteve edhe për një javë nuk është gripi, por mungesa e kushteve minimale për të siguruar ngrohje në këtë periudhë me temperatura disa gradë nën zero.

Sipas Bashës, qeverisa po e përdor gripin si pretekst dhe kjo është shenjë e qartë e falimentimit të sistemit të shendetësisë.

Kliko per me shume info

Lexoni postimin e plotë të Bashës:

Shkollat po mbahen të mbyllura dhe nxënësit larg bankave, për shkak të të ftohtit, dhe jo të gripit.

LEXO EDHE:  Tusk nis të martën nga Tirana turin 3 ditor

Gripi është pretekst për të shmangur tragjedinë që mund të shkaktohet nga mungesa e kushteve minimale. Shkollat ku shkojnë pjesa më e madhe e fëmijëve, janë pa ngrohje, pa xhama, janë akull të ftohta. Prandaj edhe temperaturat e këtyre ditëve janë rrezik i vërtetë për fëmijët.

Edi Rama ka harxhuar 400 milionë euro për projektin megalloman dhe abuziv të fasadave dhe shesheve. Ndërkohë i ka lënë shkollat e vendit në gjendje të mjeruar. Për shkollat Edi Rama ka deklaruar se nuk ka para, ndaj ka vendosur që t’ia u japë edhe ato me koncesion klinetëve të tij.

LEXO EDHE:  Rikandidimi në Tiranë, Veliaj komenton përgjigjen e Ramës dhe deklaratën e Kryemadhit

Por gripi që qeveria po përdor si pretekst për mbylljen e shkollave është shenja më e qartë e falimentimit të sistemit të shëndetësisë.

Mbi 300 milionë euro koncesione ka dhënë Edi Rama në shëndetësi, para që po shkojnë për klientët e tij pa i sjellë asnjë përfitim njerëzve, asnjë përfitim të sëmurëve. Ndërkohë që qeveria nuk ka fonde për të vaksinuar grupet e njerëzve që rrezikohen më shumë nga gripi.

LEXO EDHE:  Majlinda Bregu merr postin e rëndësishëm: Unë fitova garën, sfidë e vështirë

Tashmë është e qartë se reformat e bujshme rilindase kanë qenë propaganda për të verbuar njerëzit, faqe grabitjes së pasurive dhe fondeve publike me të cilat po pasurohet Edi Rama dhe klientët e tij.
Çdo ditë që Edi Rama qëndron në pushtet është një ditë e keqe për ne dhe të ardhmen tonë. Le ta ndalim së bashku këtë të keqe. Le ta vëmë qeverinë në shërbim të njerëzve.

Kliko per me shume info

2 COMMENTS

  1. po 8 vite qe qeverise ti o lul-QENI a kishte ngrohje ne cerdhet, kopshtet, shkollat dhe universitetet e vendit? Ti as gishtin e vogel nuk luajte per ndertimin e tyre, nxenesit dhe studentet vazhduan studimet ne shkollat e kohes se monizmit. Fondet i vodhet, ashtu si vodhe parate e Rruges se Kombit, tani del dhe leh. Ate gishtin qe e ngre perpjete fute ne b…., o rrace e qelbur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here