Ndahet nga jeta këngëtarja dhe artistja e njohur Anita Take

Ndahet nga jeta këngëtarja e njohur e muzikës së lehtë shqiptare, Anita Take. Ajo u shua mbremjen e te enjtes sic konfirmojme burimet.

Anita Take, u ngjit në skenë para 50-vjetësh, por vazhdon të kujtohet me nostalgji nga të gjithë ata që e kanë ndjekur karrieren e saj artistike.

Kliko per me shume info

Take ka mbetur në kujtesën e shqiptarëve dhe shumë këngë të saj akoma këndohen edhe sot. Këngëtarja e madhe Anita Take me ëmbëlsinë e zërit dhe interpretimin e shkëlqyer në skenë, ka lënë gjurmë të thella në historikun e muzikës dhe të këngës shqiptare.

LEXO EDHE:  Ndotja në Elbasan, prokuroria nis hetimet, shkrihet Inspektorati i Mjedisit

Përveç zërit dhe pasionit për këngën, ajo pati edhe një fat tjetër, sepse u njoh dhe lidhi jetën me një nga kompozitorët më të shquar të muzikës dhe me themeluesin e muzikës së lehtë shqiptare, Agim Prodani.

Kjo lidhje e saj me një artist dhe një mjeshtër të kompozicionit, bëri që Anita Take brenda një kohe relativisht shumë të shkurtër, të bëhej këngëtarja më e kërkuar për artdashësit shqiptarë.

LEXO EDHE:  Rama e njoftoi falas, Tritan Shehu: Propagandë! Herceptina ka qenë falas

Për kontributin e dhënë në muzikë dhe në këngë, ajo është dekoruar nga Presidenti me titullin e lartë: “Naim Frashëri i Artë”.

Anita Take interpretoi për publikun edhe në këto vitet e fundit.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here